Powiat

Informacje ogólne
Gospodarka
Ekologia
Historia
Turystyka i agroturystyka
Kultura
Sport i rekreacja

Władze powiatu

Rada Powiatu
Zarząd Powiatu

Starostwo Powiatowe

Lokalizacja
Wydziały Starostwa
Formularze

Gminy Powiatu

Sokółka
Dąbrowa Białostocka
Janów
Korycin
Krynki
Kuźnica
Nowy Dwór
Sidra
Suchowola
Szudziałowo

Gmina Sokółka

Urząd Miejski
Sokółka
16-100 Sokółka, Pl. Kościuszki 1
tel. 85 711 09 00, fax. 85 711 09 11

Burmistrz: Stanisław Małachwiej
Sekretarz: Zbigniew Tochwin
Przew. Rady: Jerzy Kazimierowicz

http://www.sokolka.pl
e-mail: sokolka@sokolka.pl
BIP: http://bip.um.sokolka.wrotapodlasia.pl

 


Gmina Sokółka położona jest w północnej części Niziny Podlaskiej, u źródeł rzeki Sokołdy. Od strony wschodniej graniczy ona z Białorusią, zaś od strony zachodniej otoczona jest Puszczą Knyszyńską. 1 stycznia 1999 r. w stolicy tej typowo rolniczej gminy usytuowana została siedziba starostwa powiatowego. Sokółka posiada dobrą infrastrukturę miejską, rozwinięte szkolnictwo podstawowe i średnie, prężne ośrodki kulturalne i sportowe. Tereny te znane są z tego, że obok siebie mieszkają tu - zgodnie współżyjąc  wyznawcy religii katolickiej, prawosławnej oraz islamu. Sokółka zyskała nawet określenie stolicy polskiego orientu. Rejon ten słynie także z hodowli konia typu sokólskiego, jaki zdobył pełne uznanie w kraju i za granicą. Świadczy o tym ilość sprzedawanych corocznie na terenie innych województw ogierów oraz klaczy, jak też koni rzeźnych głównie do Włoch i Francji.

Istotną cechą gminy Sokółka jest jej położenie na ważnych szlakach komunikacyjnych. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa drogowa i kolejowa Warszawa - Grodno i dalej w kierunkach na Wilno, Rygę, Sankt-Petersburg, Mińsk, Moskwę i cały Wschód. Sokółkę dzieli zaledwie 16 km od przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Przez przebiegającą przez miasto drogą nr 19, przemieszcza się coraz więcej ciężkiego transportu kołowego ze wszystkich państw Europy. W niedalekiej przyszłości Sokółka może stać się ważnym kolejowym portem przeładunkowym. Do miasta, jak też oddalonej od niego o 7 km miejscowości Gieniusze, doprowadzone są szerokie rosyjskie tory (biegnące z Grodna). Dzięki rozbudowanej sieci rozgałęzień, bocznic i ramp, możliwe są przeładunki towarów z wagonów szerokotorowych na wagony krajowe i odwrotnie oraz z samochodów na wagony i odwrotnie.

Ziemia Sokólska z pewnością zaspokoi potrzeby miłośników nieskażonej przyrody. Teren ów jest atrakcyjnie ukształtowany, obfity w liczne porośnięte lasami pagórki. Na skraju Puszczy Knyszyńskiej, w pobliżu wsi Lipina, Lebiedzin, Szyndziel czy Suraż można podziwiać stary drzewostan i polować na łowną zwierzynę. Na terenie gminy działają dwa koła łowieckie. W okolicy wsi Dworzysk znajduje się Park Krajobrazowy im. prof. Witolda Stawińskiego. 31 stycznia 2001 r. została oddana do użytku kryta pływalnia. Jest to nowoczesny, w pełni zautomatyzowany obiekt, który kosztował blisko 8 mln zł. O klasie basenu świadczy fakt, że został on uznany przez UKFiS za jedną z najlepszych tego typu inwestycji w kraju.

Biuletyn Informacji Publicznej

Strona główna BIP:
www.bip.gov.pl

Związek Powiatów Polskich
Strona Główna

Jednostki organizacyjne

Wykaz szkół i placówek
Powiatowy Urząd Pracy
Powiatowy Zarząd Dróg
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Powiatowe służby, inspekcje i straże
Służba zdrowia
"Ziemia Sokólska"
 
 
Mapa serwisu
Archiwum
 

Przetargi

Komunikaty